אוסמוזה הפוכה

כיצד זה עובד ומדוע שיטת טיהור המים של תמי4 טובה יותר?

אוסמוזה הפוכה הינה שיטה לטיהור מים מתוקים והתפלת מי ים. אוסמוזה הפוכה או פעפוע הפוך, הוא תהליך טיהור שנועד לטהר מים ממולקולות, מיונים, מחומרים אורגניים, ממזיקים, מכלור, מחלודה, מחול, מחיידקים, מבקטריות וכדומה, וכן למנוע טעמי וריחות לוואי במים. בניגוד לאוסמוזה רגילה, אוסמוזה הפוכה אינה תהליך טבעי אלא תהליך הדורש הפעלת כוח חיצוני. מטהר המים tami4maze, הנמצא בכל ברי המים של תמי4, לא פועל בשיטת אוסמוזה הפוכה, אלא בשיטה יעילה יותר ומתקדמת יותר. בזכות טכנולוגיית טיהור המים המתקדמת של תמי4 מובטחים לכם מים איכותיים, צלולים וטעימים יותר. רוצים להכיר את מטהר המים tami4maze? היכנסו >>

כיצד פועל תהליך אוסמוזה הפוכה?

בתהליך של אוסמוזה הפוכה מעבירים תמיסה (למשל מים מלוחים) דרך ממברנה קרומית באמצעות לחץ נגדי ללחץ האוסמוטי, כדי להפוך את התמיסה מבעלת ריכוז חומרים מומסים גבוה (מלח) לתמיסה בעלת ריכוז חומרים מומסים נמוך (מים מטוהרים). הסינון מתבצע בממברנה שאינה נקבובית בעלת עובי מיקרוסקופי של פולימר דחוס המאפשר ברב המקרים מעבר של מים בלבד. הפעלת לחץ גבוה על התמיסה בעלת ריכוז החומרים המומסים הגבוה (בדרך כלל 2-14 בר למים מתוקים ו40-70 בר למי ים) גורמת למים לחלחל דרך הממברנה לצידה השני ולצאת מטוהרים.

אוסמוזה הפוכה להתפלת מים

אוסמוזה הפוכה היא אחד התהליכים הנפוצים להתפלת מי ים ומים מלוחים, לשם אספקת מי שתייה או מים להשקיה ושימושים חקלאיים. המתקן המסחרי הראשון להתפלת מים באמצעות אוסמוזה הפוכה פותח והוקם בראשותו של פרופסור סידני לוב מאוניברסיטת בן-גוריון בשנת 1965 בקליפורניה שבארה"ב. בארץ משתמשים במי שתייה שהותפלו ממים מלוחים בשיטה של אוסמוזה הפוכה באזור אילת, וקיימים משקים חקלאיים העושים שימוש במי שופכין ומים מלוחים שהותפלו בשיטה של אוסמוזה הפוכה בהתאמה מתאימה לשימושים ייעודיים אלה. מתקן ההתפלה הפועל באשקלון משנת 2005, מתפיל 110 מיליון מטרים מעוקבים של מים בשיטה זו, והוא נחשב למתקן ההתפלה הגדול מסוגו בעולם המתפיל מים בשיטה של אוסמוזה הפוכה בעלות הנמוכה ביותר בעולם.

מערכת אוסמוזה הפוכה לטיהור מים ביתי

אוסמוזה הפוכה משמשת גם כאחד השלבים בטיהור מים במתקני טיהור מים ביתיים. זאת, בנוסף למסנן המכאני המותקן בהם ונועד למנוע מעבר חלקיקים מעל גודל מסוים ולמסנן הפחם הפעיל הלוכד כלור חופשי ותרכובות אורגניות. במתקנים ביתיים הכוללים מטהרי מים בשיטה של אוסמוזה הפוכה, אין צורך במשאבת מים שכן הם משתמשים בכוח הכבידה ליצירת הלחץ החיצוני הנדרש. מתקנים אלה מטהרים 25% מהמים העוברים דרכם בעוד שיתרת המים אינה מנוצלת.

אוסמוזה הפוכה חסרונות

מערכת אוסמוזה הפוכה יעילה לסינון מים, אך יש בה לא מעט חסרונות משמעותיים. בניגוד למטהר המים tami4maze, מערכת אוסמוזה הפוכה מסננת גם מינרלים חיוניים הנמצאים במים. נוסף על כך, בתהליך אוסמוזה הפוכה לא מסוננים מהמים בקטריות וחיידקים. הפתרון של תמי4 הוא שילוב נורת UV בתהליך הטיהור המתקדם בכל ברי המים שלנו. חסרון בולט נוסף לשיטת האוסמוזה הוא שמדובר בשיטה בזבזנית המביאה לכך שכמות גדולה של מים לא עוברים סינון, כאמור, רק 25% מהמים בשיטה זו נותרים לשימוש.             

השוואת ברי המים

אוסמוזה הפוכה בתעשיית המזון

בתעשיית המזון משתמשים בשיטה של אוסמוזה הפוכה בתהליך ייצור היין ובתהליך ייצור תרכיזים כמו מיצי פירות. עוד בשנות השבעים של המאה העשרים השתמשו בשיטה של אוסמוזה הפוכה ליצירת סירופ מייפל. השיטה של אוסמוזה הפוכה חסכונית יותר בהשוואה לשימוש בחימום, ומקלה על הטיפול במרכיבי המזון המכילים חומרים רגישים לחום כמו חלבונים ואנזימים. השימוש בשיטה זו נפוץ בתהליך ייצור היין להעלאת ריכוז היין, לסינון חומרים שונים מתוכו ולהפחתת ריכוז האלכוהול.

שימושים נוספים בשיטת אוסמוזה הפוכה

מתקני שטיפת מכוניות עושים אף הם שימוש בשיטה של אוסמוזה הפוכה. המים המטוהרים במתקני שטיפת הרכב מכילים פחות מינרלים וכתוצאה מכך פוחתת כמות המים הנותרת על הרכב לאחר השטיפה ופוחת העומס על מתקני הייבוש. בתהליכי ייצור מימן בכמויות קטנות מעדיפים לעיתים להשתמש במים מטוהרים בשיטה של אוסמוזה הפוכה, כדי למנוע את היווצרותם של משקעי מינרלים על האלקטרודות ולהפחית את כמות המזהמים במים.

בכל הנוגע לטיהור מים ביתי - שיטת טיהור המים של תמי4 היא המועדפת ביותר. היכנסו לחנות האונליין וגלו את ברי המים שלנו >>

 

שאלות ותשובות

האם ברי המים תמי4 פועלים בשיטת אוסמוזה הפוכה?

לא. ברי המים תמי4 פועלים בשיטת טיהור המים המתקדמת בעולם.

 

האם מערכת אוסמוזה הפוכה יעילה בסינון מים?

שיטה זו יעילה לסינון המים אך לא לסינון בקטריות וחיידקים. ברי המים של תמי4 כוללים גם שימוש בנורת הUV לצורך מטרה זו ולכן מדובר בפתרון יעיל יותר לטיהור מים.

 

מהם החסרונות במערכת אוסמוזה הפוכה?

החסרונות העיקריים הם חוסר יכולת בטיהור בקטריות וחיידקים, הוצאת מינראליים חיוניים מהמים ובזבוז כמות גדולה של מים בתהליך הסינון.