דילוג לתוכן העיקרי

מה הקשר בין מים, הילדים שלנו ויכולת ריכוז בלימודים?
צפו: מה ילדים חושבים על מים? 3 הדרכים היצירתיות ביותר לקישוט כוס מים עם הילדים 5 משחקי מים שווים לילדים 5 טריקים שיגרמו לילדים שלכם לשתות מים בחורף 7 טיפים יצירתיים שיגרמו לקטנטנים לאהוב למחזר סרטון אישי לכל ילד! כך הילדים ישתו יותר מים הילד אינו מרוכז בבית הספר? בדקו אם הוא שותה מספיק מים ילד יקר, תשתה כמוני: כך תשפיעו על הילדים הילדים שלכם עושים ספורט? אתם חייבים לקרוא את זה מיכל הקטנה מציגה: 5 טיפים שיגרמו לילדים שלכם לשתות יותר מים כמה מים ילדים צריכים לשתות ביום? חידון המים של תמי4 - למדו את ילדיכם הכל אודות מקורות המים בישראל! הקשר בין הרטבת לילה לבין מחסור בשתייה בקרב ילדים כך תעבירו את ל"ג בעומר בהנאה ובבטחה – הטיפים הטובים ביותר לחג הילד לא שותה מספיק מים? יש לנו פתרון מעולה בשבילכם איך משכנעים את הילדים לשתות יותר מים בבית הספר? קבלו 5 טיפים איך תעודדו את הילדים לשתות מים בטיולים? 5 טיפים שעובדים כל הדרכים לגרום לילדים לשתות יותר מים הילדים משועממים? 4 ניסויים ביתיים עם מים שאפשר לערוך בבית איך מחזירים את הילדים (ואתכם) לשגרה? איך לגרום לילדים לשתות יותר בקיץ? 5 דרכים לשמור על בריאות הילדים בחורף מה הקשר בין מים, הילדים שלנו ויכולת ריכוז בלימודים? לחצן הקסם: הכירו את +tami4edge, בר מים קטן וחכם שיעזור לכם לוודא שכל המשפחה והילדים שותים יותר מים יש לכם ילדים? כך תדאגו למים שהם שותים
ילדים
מאת: צוות הבלוג
תאריך: 01/10/2020

מה הקשר בין מים, הילדים שלנו ויכולת ריכוז בלימודים?

בשנים האחרונות מאובחנים ילדים רבים בישראל כבעלי הפרעת קשב. ההערכות השונות (תלוי קבוצת גיל) נעות בין 10% ל-20%.

שוק התרופות מציע אינספור תרופות לשיפור יכולת הריכוז. במקביל לפתרונות האלה מגלים המחקרים מן השנים האחרונות כי שתייה מרובה של מים משפרת מאוד את היכולות הלימודיות שלנו.
85% מהמוח שלנו מורכב ממים. לכן כל הפעילות העצבית והכימית המבוצעת במוח לא תתקיים ללא מים. המשמעות היא אפילו קריטית יותר אצל ילדים כי אז כידוע הפעילות המוחית מגיעה לשיאה. כאשר מוח פועל במיטבו, הילד מממש את הפוטנציאל השכלי שלו ומצטיין במשימות הלימודיות.
למרבה הצער, רוב הילדים לא מגיעים לצריכה היומית המומלצת של מים במשך היום, ולעתים, מחסור בשתייה עלול להפריע למוח החושב, ובכך למעשה לפגוע בהישגי הילד.

ילדים שותים מים ומתרכזים בלימודים
ילדים הם אחת הקבוצות הרגישות ביותר למחסור שתיית מים בהשוואה למבוגרים, וישנן מספר סיבות לכך. ראשית, משקל הגוף הנמוך שלהם. שנית, התלות שלהם במבוגרים המספקים להם מזון ושתייה, ולבסוף, העובדה כי מנגנון ויסות החום והקירור העצמי שלהם עדיין לא בשל בהשוואה למבוגרים. אפילו במחסור קטן בנוזלים, במצב של "התייבשות קלה" (איבוד של 1-2% מנוזלי הגוף), נפגם תפקוד המוח מבחינת מצב הרוח, רמת האנרגיה, והיכולת לחשוב בבהירות.
הקפדה על שתיית מים מרובה אצל ילדים שומרת על המוח שלהם פעיל וערני ועוזרת להם בתהליך הלמידה. היא יוצרת אצלם אנרגיה המאפשרת להם להתמקד לאורך זמן בנושא אחד. השתייה גם מסייעת במניעת הפרעת קשב וריכוז ומגבירה את היכולת שלהם להקשיב ואף לפצל קשב ולבצע מספר רב של מטלות במקביל.
כך למשל, מחקר אמריקאי בחן את היכולות הקוגניטיביות של ילדים בביצוע מטלות שונות לאחר שתייה של כמויות מים שונות, 0.5 ליטר ו-2.5 ליטר ליום. החוקרים מצאו קשר בין כמות המים שהילדים שתו לבין מהירות ואיכות הביצוע של המטלות, בפרט במטלות שדרשו יכולת "מולטי טאסקינג". החוקרים הסיקו ששמירה על "הידרציה", כלומר אחוז המים הגבוה במוח מסייעת בפעילות המוחית אצל הילדים.
חשיבות שתיית מים לא מסתכמת רק בשיפור הלמידה אלא גם בשמירה על יכולת הזיכרון. מחקרים הראו כי די בירידה קטנה בהרכב המים בגוף כדי לפגוע בזיכרון לטווח הקצר.
אלה הן כמה דוגמאות ליכולת המדהימה של המים לשיפור היכולות הלימודיות שלנו.
לכן אם הילד שלכם מאבד ריכוז, עצבני או עייף אולי פשוט יכול להיות שהוא צמא? לפעמים בעיות רציניות יכולות להיפטר ממש בקלות. עקבו אחרי הרגלי השתייה של הילד, וודאו שהוא שותה מים כמו שצריך לאורך היום כולו ויכול מאוד להיות שתגלו שיפור אדיר ביכולות שלו.

ד"ר לי יערי אורתופד, מומחה לפציעות ספורט
ד"ר אילנית מלר מומחית בכירורגיה כללית וגריאטרית 

לרכישה

whatsapp icon