דילוג לתוכן העיקרי

הילד אינו מרוכז בבית הספר? בדקו אם הוא שותה מספיק מים
צפו: מה ילדים חושבים על מים? 3 הדרכים היצירתיות ביותר לקישוט כוס מים עם הילדים 5 משחקי מים שווים לילדים 5 טריקים שיגרמו לילדים שלכם לשתות מים בחורף 7 טיפים יצירתיים שיגרמו לקטנטנים לאהוב למחזר סרטון אישי לכל ילד! כך הילדים ישתו יותר מים הילד אינו מרוכז בבית הספר? בדקו אם הוא שותה מספיק מים ילד יקר, תשתה כמוני: כך תשפיעו על הילדים הילדים שלכם עושים ספורט? אתם חייבים לקרוא את זה מיכל הקטנה מציגה: 5 טיפים שיגרמו לילדים שלכם לשתות יותר מים כמה מים ילדים צריכים לשתות ביום? חידון המים של תמי4 - למדו את ילדיכם הכל אודות מקורות המים בישראל! הקשר בין הרטבת לילה לבין מחסור בשתייה בקרב ילדים כך תעבירו את ל"ג בעומר בהנאה ובבטחה – הטיפים הטובים ביותר לחג הילד לא שותה מספיק מים? יש לנו פתרון מעולה בשבילכם איך משכנעים את הילדים לשתות יותר מים בבית הספר? קבלו 5 טיפים איך תעודדו את הילדים לשתות מים בטיולים? 5 טיפים שעובדים כל הדרכים לגרום לילדים לשתות יותר מים הילדים משועממים? 4 ניסויים ביתיים עם מים שאפשר לערוך בבית איך מחזירים את הילדים (ואתכם) לשגרה? איך לגרום לילדים לשתות יותר בקיץ? 5 דרכים לשמור על בריאות הילדים בחורף מה הקשר בין מים, הילדים שלנו ויכולת ריכוז בלימודים? לחצן הקסם: הכירו את +tami4edge, בר מים קטן וחכם שיעזור לכם לוודא שכל המשפחה והילדים שותים יותר מים יש לכם ילדים? כך תדאגו למים שהם שותים
ילדים
מאת: צוות הבלוג
תאריך: 13/02/2017

הילד אינו מרוכז בבית הספר? בדקו אם הוא שותה מספיק מים

למים סגולות רבות כשמשתמשים בהם כמו שצריך וצורכים אותם בכמות מספקת. אך באותה המידה, כשלא עושים זאת, הנזק עלול להיות משמעותי. התזונאית רותי לטר, עם מידע חיוני לכל הורה ומורה שבריאות הילדים חשובה לו

85% מהמוח עשויים ממים. המים במוח מעורבים בתקשורת בין תאי העצב, ובזרימת הדם. כאשר מוח פועל במיטבו, הילד מממש את הפוטנציאל השכלי שלו ומצטיין במשימות הלימודיות . לצערנו, רוב הילדים לא מגיעים לצריכה היומית המומלצת של נוזלים במשך היום, ולעתים, מחסור בשתייה עלול להפריע למוח החושב, ובכך למעשה לפגוע בהישגי הילד.

הילד אינו מרוכז בבית הספר? בדקו אם הוא שותה מספיק מים

ילדים הם אחת הקבוצות הרגישות ביותר למחסור בשתייה בהשוואה למבוגרים, וישנן מספר סיבות לכך. ראשית, משקל הגוף הנמוך שלהם. שנית, התלות שלהם במבוגרים המספקים להם נוזלים, ולבסוף, העובדה כי מנגנון ויסות החום והקירור העצמי שלהם עדיין לא בשל בהשוואה למבוגרים. אפילו במחסור קטן בנוזלים, במצב של "התייבשות קלה" (איבוד של 1-2% מנוזלי הגוף), נפגם תפקוד המוח מבחינת מצב הרוח, רמת האנרגיה, והיכולת לחשוב בבהירות.

הילד אינו מרוכז בבית הספר? בדקו אם הוא שותה מספיק מים

 

מה ההיגיון מאחורי הדבר? מדוע בעצם זה כך? כאשר אנו שותים מעט נוזלים, קיימת בגוף מעין "מערכת סדרי עדיפויות", המנתבת את כמות המים בגוף ובמוח, לפעילויות הקשורות בהישרדות, ופחות לפעולות הקשורות לתפקוד חיי היומיום. בהתייבשות, קיימת ירידה בנפח תאי המוח, ובמקביל- הפרשת "הורמוני לחץ" (לדוגמא הורמון קורטיזול) וחומרים עצביים אחרים הפוגמים בתפקוד המוח. הדבר גורם לירידה פעילות המוח מבחינת זיכרון, הקשבה, בהירות, חדות מחשבה ומצב רוח- עד כדי הפרעות קשב וריכוז, בלבול, עצבנות, עייפות ומצב רוח רע.

הילד אינו מרוכז בבית הספר? בדקו אם הוא שותה מספיק מים

במחקרי תצפית שנעשו בבתי ספר באנגליה, המורים העידו על כך שבכיתות בהן השתפרו הרגלי שתיית המים, היה שיפור ניכר בתפקוד הקוגניטיבי של הילדים.
במחקר נוסף, ישראלי, נבדק הקשר בין התייבשות והתייבשות קלה, לבין תפקוד המוח בקרב ילדים. נמצא כי מצבים אלו פגעו בתפקוד המוח ברמות שונות- תלוי, כמובן, בשיעור ההתייבשות וביכולת האישית של כל ילד להסתגל למצב זה. הפגיעה התבטאה במיוחד ברמת הערנות הירודה ובעצבנות יתר. בקרב בילדים שהיו מיובשים, הייתה פגיעה בעיקר בזיכרון לטווח הקצר. מסקנת החוקרים הינה כי התייבשות ארוכת טווח עלולה לפגוע ביכולת הקוגניטיבית של הילדים המיובשים.

הילד אינו מרוכז בבית הספר? בדקו אם הוא שותה מספיק מים

במחקרים שונים שבדקו השפעת מתן מים לתלמידים בהשוואה לתלמידים שלא קיבלו מים, נמצא כי לאחר השתייה, התלמידים העידו על כך שהם מאושרים יותר ובמבחנים נמצא כי היה להם זיכרון חזותי ושמיעתי, זיכרון לטווח קצר ויכולת לפתור בעיות מתמטיות, בשיעור גבוה יותר מהתלמידים שלא שתו. נמצא לדוגמא כי לאחר שתיית מים התלמידים היו מרוכזים במשימה לימודית בשיעור של 78% מהזמן, לעומת ילדים שלא שתו, שהיו מרוכזים רק בשיעור של 53% מהזמן. בשאר הזמן דעתם הוסחה, הם הסתכלו לצדדים, פטפטו או קמו ממקום מושבם. תראו מה שמים יכולים לעשות.
עקב העובדה שאפילו התייבשות קלה עלולה לפגוע בתפקוד המנטאלי של ילדים, משרדי הבריאות בארץ ובעולם, החלו בתוכניות התערבות, המעודדים שתיית מים בקרב תלמידי בית ספר.

לסיכום, הגורמים המשפיעים על תפקוד המוח בקרב ילדים הם אכן רבים ומגוונים, אולם אספקה נאותה של נוזלים במשך היום היא אחת הדרכים לשפר את מצבם ולכן, לפני שפונים להתערבויות מורכבות יותר, אם שמתם לב כי ילדכם אינו מרוכז, עייף או עצבני, ואין לכך סיבה נראית לעין או סיבה רפואית, עודדו אותו לשתות במשך היום.
כמו כן, רצוי כי המורים והגננות ייזמו מספר הפסקות שתיה ביום, יאפשרו העמדת בקבוק מים אישי על שולחן הלימודים ויאפשרו לילדים לצאת לשירותי בכל רגע שיחפצו בכך. מומלץ גם להנחות את הילדים לשתות מים בשעת מבחן או בשעת ביצוע משימות כיתה מסובכות ומורכבות. התנהגויות פשוטות אלו יגבירו את צריכת המים בקרב הילדים וכנראה גם ישפרו את תפקוד המוח ומצב רוחם, ומי מאתנו כהורים ומורים לא רוצה בכך?

לרכישה

whatsapp icon