דילוג לתוכן העיקרי

חדשנות
מאת: צוות הבלוג
תאריך: 04/06/2020

הפיתוח הטכנולוגי של שטראוס מים שסייע למאבק בקורונה

שטראוס מים-תמי4 פתחה מתקן לעיקור וחיטויי ציוד אישי של צוותים רפואיים. החברה תרמה 100 יחידות לבתי החולים כדי לשפר את רמת בטיחות הצוותים

לא בכל יום פיתוח טכנולוגי שמסייע בתחום המים תורם לשגרת חייהם של הרופאים בימי המאבק במגפה עולמית.

בתגובה לקול קורא ממשרד הבטחון, פותח בשטראוס מים מתקן פורץ דרך לעיקור וחיטוי ציודם של אנשי הצוותים הרפואיים בבתי החולים המבוסס על יכולות נורת ה-UV שכבר קיימת היום בכל ברי המים תמי4.

מי שהוביל את הפרויקט יוצא הדופן היה חיים וילדר, סמנכ"ל הטכנולוגיה (CTO) בשטראוס מים שהגה את המודל הראשוני של מכשיר החיטוי.
"ברי המים תמי4 מכילים מנגנון טיהור מים המבוסס על נורות .UVC גלי הקרינה ידועים כיעילים בהשמדת וירוסים וחיידקים, ועל כן החלטנו להשתמש בידע אותו צברנו בתחום המים על מנת לפתח מכשיר עיקור שיהיה יעיל בהשמדת חיידקי הקורונה. הכפלנו את עוצמת החיטוי על ידי שימוש בשתי נורות UV באורך גל UVC, וביצענו ניסויים לבחינת יעילות עיקור לווירוסים וחיידקים, שלשמחתנו הצליחו בצורה בלתי רגילה".
"המטרה הייתה לאפשר שימוש חוזר בציוד מתכלה כמו מסכות הגנה מסוגים שונים. נעניתי מיד לאתגר ויחד עם צוות החוקרים והמהנדסים של החברה עלה בידי לבנות מודל ראשוני המבוסס על נורות ה-UV  שנמצאות בכל ברי המים תמי4. נוכח העובדה שכאן היה מדובר על עיקור אוויר ולא מים, הבנתי מראש שנצטרך עוצמת UV כפולה ולכן התקנו במערכת שתי נורות כאלו. עם סיום בניית המודל העברנו אותו לבדיקות מקדמיות במעבדות החברה באור יהודה ואלו הוכיחו כי אפקטיביות החיטוי של המכשיר גבוהה מאוד."

איך הגיבו במשרד הביטחון לתוצאות האלו?

"הם התלהבו מאוד והמתקן נשלח באופן מהיר לבית החולים תל השומר. בבדיקות מעבדה שבוצעו במחלקת הקורונה של בית חולים תל השומר, המכשיר נמצא כמשמיד באופן יעיל מאוד חיידקי קורונה. לשמחתי הוא מסוגל לחטא בין היתר משקפיים, סטטוסקופ, טלפון סלולרי ואולי החשוב מכל מסכות הגנה, מה שמצמצם משמעותית את סיכויי העברת הנגיף למי שהצוות הרפואי נמצא אתו במגע מחוץ לשעות העבודה, לרבות המשפחות".

הפיתוח הטכנולוגי של שטראוס מים שסייע למאבק בקורונה
איך תהליך כזה שבטח בימים כתיקונם נמשך לא מעט זמן קורה כל כך מהר?

"כאן כדאי לציין לטובה את מכון התקנים", מוסיף וילדר, "שביצעו בדיקות בטיחות למכשיר בתוך ימים ספורים, מה שלוקח בשגרה חודשים ארוכים. המוצרים בטוחים לשימוש ועומדים בתקינה הבטיחותית בינלאומית כך שהמכשיר לא רק ייחודי מסוגו בישראל, אלא בכל העולם."

רונן זהר, מנכ"ל שטראוס מים מציין כי "זו זכות עבורנו לקחת חלק במאמץ למציאת פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו את קיומה של השגרה בבתי החולים תחת מגבלות הקורונה. אני גאה בצוות הפיתוח של שטראוס מים שהשקיע במסירות ימים כלילות על מנת למצוא בזמן חסר תקדים מענה יעיל לצורך שהוצג בפנינו, ומודה להם על היצירתיות והתעוזה לצאת לדרך ולהפוך רעיון למציאות.

התלהבות מהפיתוח הטכנולוגי המהיר קיימת גם אצל אנשי הצוות הרפואי שעושים בו שימוש. מסעוד ברהום (מנהל המרכז הרפואי גליל בנהריה) מתאר:

"כשסיפרו לי על מכשיר כזה שיכול לחטא חפצים אישיים, כמו מפתחות, פלאפונים ועוד, הבנתי מה המשמעות של זה.

עכשיו אפשר לחבק את האישה והתינוקת כשמגיעים הביתה בלי לחשוש. יש לפיתוח הזה משמעות הרבה יותר רחבה מרק מכשיר חיטוי, זה מאפשר בעצם להרוג את הוירוס ואפשר לקחת החפצים האלה נקיים הביתה".

בתקופה האחרונה קיבל  מתקן העיקור את אישור מכון התקנים הישראלי, תקני בטיחות שימוש, בטיחות פליטת קרינה ובטיחות חשמלית ועם הוכחות יעילות המכשיר קיבלה שטראוס מים בקשות ממספר מנהלי בתי חולים לאספקת עשרות מכשירי עיקור שיסייעו להם בחזרה לשגרת הטיפול בחולים לצד הקורונה.  המכשירים כבר יוצרו ונתרמו  לבתי חולים ברחבי הארץ בהם בית החולים איכילוב, בית החולים שיבא והמרכז הרפואי לגליל.

לרכישה

whatsapp icon